Petr Rímský

Kytarovka

Kytarovka s Petrem

Ahoj, lidi.

Kytarovka 1Myslím, že především se chceme bavit, ne dřít jako koně. Chceme vědět a rozumět, nikoli biflovat se odstavce nudné teorie nazpaměť. Chceme si hrát a umět to, ne do zblbnutí něco dřít. Chceme si zahrát v partě a vyzkoušet si opravdický koncert i s tím, co už umíme. To všechno je možné. Všechno, co si umíte jasně představit, je totiž možné.  Kdysi dávno jsem skoro v pravěku jsem začal hrát na kytaru. Byl jsem celkem nápaditý a vynalézavý, ale časem jsem zjistil, že nestíhám hrát tak rychle, jak rychle myslím. Pak mi jeden studovaný kytarista řekl: „To je úžasné, co ty jsi schopen vymyslet jen tak bez přípravy. Bez toho, že bys to četl z not, do kterých ty nápady zapsal, když je předtím vymyslel. Ty je vymýšlíš za jízdy. Ale když vidím, jak to hraješ jako prase, tak bych ti ty ruce urazil...“ Měl pravdu. A tak jsem vedle hudební nauky, kterou jsem se snažil pochopit, začal po několika letech měnit i techniku hraní. Kytarovka 2Dalo to dost práce a vynálézal jsem vynalezené. Říkal jsem si po letech, že bych měl předávat zkušenosti dalším. Něco jako „bylo ti dáno, pošli to dál...“.

Pak přišlo období, kdy jsem byl vyzván, abych napsal akordickou příručku. Viděl jsem všechny ty sešitky, kde jejich autoři opisují stejné chyby jeden od druhého a všichni uvádějí jako možný akord třeba C13, ačkoli je to sedmizvuk a na kytaře mají jen šest strun. Kytarovka 3Říkal jsem si, že by to kromě srozumitelné grafiky chtělo srozumitelně trochu té teorie přenést i na hráče. Vím jak se tím vše ulehčí, když víte, co děláte a proč. Jenže jak to napsat? Nikdy jsem nikoho nic neučil. Vymyslel jsem si tedy Letní kytarovou školu. No a ta se stala oblíbenou a „jede“ už třicet let. Ano, už jsem trochu starší chlápek, ale zatím mě to pořád baví a lidi taky. Bez rozdílu věku či pohlaví jezdí se mnou na hory někam do klidu vždycky nějaká partička velmi pohodových lidí. Někdy přidáváme i Velikonoční kytarovku případně ještě Podzimní.

Kytarovka 4Tak jestli máte chuť se něco naučit a „pobejt“ v dobré společnosti, koukněte na stránky Kytarovka.cz. Nebo mi napište sem třeba i krátkou zprávu (například „...mám zájem o kytarovku...“ a „v historicky krátké době“ dostanete mail s několika otázkami na potřebné údaje a další informace.

Těším se, že si místo všudypřítomných jedniček a nul užijeme spoustu muziky, srandy i nových dovedností a znalostí. Taky je to dobrý antistres a místo poznání dobrých lidí.

Lidi, ahóóój!

Petr